Zespół

Fot. arch. Bieszczadersi
Zespół BIESZCZADERSI powstał w 1999 roku z inicjatywy wybitnego sanockiego gitarzysty i kompozytora Damiana Kurasza oraz muzycznego samouka z Zagórza - Jerzego Zuby. Pierwszy skład  "Bieszczadersów" z Marcinem Zwonarzem (perkusja) oraz Krystianem Sidorem (gitara basowa) przy wsparciu menedżerskim Mariusza Kurasza - właściciela studia nagrań "MANEK" występując na festiwalach muzycznych w Lesku i Polanicy Zdroju zdobył przepustkę do występu na scenie głównej Pikniku Country w Mrągowie w roku 2000. Utrzymane w southern'rock'owej stylistyce kompozycje wykonywane z krakowskim perkusistą Filipem Woźniakiem spotkały się z ciepłym przyjęciem zarówno ze strony publiczności, jak i muzycznych krytyków. Zwieńczeniem tego okresu działalności "Bieszczadersów" stał się występ w trakcie koncert debiutów 38 Festiwalu Piosenki Polskiej OPOLE 2001 oraz, póki co jedyna w dyskografii zespołu płyta kolędowa inspirowana wielokulturowymi tradycjami muzycznymi karpackiego pogranicza Po 2001 roku zespół występował sporadycznie w stale zmieniających się składach z czasem całkowicie zawieszając swą działalność.

Nowy, współczesny rozdział w historii "Bieszczadersów" zapoczątkowało przypadkowe latach Jerzego Zuby i klawiszowca Artura Więcławka. Owocem  tego kontaktu po wielu latach przerwy stała się kompozycja "Z Łupkowa do Gdyni" zyskująca rosnącą popularność w sieci.

Bieszczadersi w nowej odsłonie (patrz foto poniżej od lewej: Dariusz Witkiewicz (gitara), Artur Więcławek (klawisze), Jerzy Zuba (wokal&gitara akustyczna), Tadeusz Żebracki (bas) Jacek Ryłko (perkusja) m.in. za sprawą zaangażowanych społecznie tekstów charyzmatycznego frontmana Jerzego Zuby oraz inspiracji etosem Amerykańskiego Południa opiewanego m.in. przez kultowy zespół Lynyrd Skynyrd coraz skuteczniej aspirują do miana Piewców Życia Karpackiej Prowincji.

Fot. arch. www.Bieszczadersi.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz